Davelská semínkovna
Fotografie - Semínkovna
Davelská semínkovna
21 listopadu, 2021

V říjnu 2021 jsme zahájili Davelskou semínkovnu.

Princip semínkovny
Jedná se o výměnnou burzu doma vypěstovaných semen květin, bylinek, luštěnin a zeleniny. V knihovně je k dispozici dřevěný box se semínky v sáčcích. Výměny mezi místními pěstiteli probíhají bezplatně.

Přispějte a udělejte radost ostatním
Máte přebytečná semínka sesbíraná na své zahrádce (mělo by jít o výsledek domácího semenaření, nikoliv o koupené osivo), připravte si sáčky s malými dávkami semínek (od každé odrůdy klidně i více sáčků). Na sáček napište název odrůdy, rok a místo sběru. Připsat můžete i pokyny k pěstování. Tyto sáčky v semínkovně zanechte a inspirujte se od ostatních pěstitelů, vezměte si jiná semínka, která chcete zasít.

Nemám vlastní semínka, vyber si semínka a při sklizni mysli na vzorek semen pro semínkovnu
Pokud nemáte semínka na výměnu, nevadí, určitě si i tak můžete vybrat nějaká semínka pro svou potřebu. Pokud je to možné, pamatujte na podzim na sběr semínek a jejich navrácení do semínkovny.

Na co si dát pozor?
Osivo by mělo být v bio kvalitě, tudíž z rostlin chemicky neošetřovaných, a ne z tzv. F1 hybridních rostlin (na pytlíčku se semeny označeno F1) či rostlin, které se v naší přírodě chovají invazivně. Nejjednodušší k semenaření jsou luštěniny (hrách, fazole), saláty, ředkvičky a samozřejmě široká paleta květin a bylinek. U dýní a cuket pozor na sprášení jinou odrůdou (rozestupy mezi druhy by měly být minimálně 300m). Semínka sbírejte z nejsilnějších rostlin a z nejchutnějších plodů – tím získáte to nejkvalitnější osivo. Nesbírejte semínka z vyběhlic, jsou nekvalitní.

Jaké jsou výhody domácího semenaření?
Ušetříte za osivo, které je navíc adaptované na podmínky ve vašem bydlišti. Víte, co pěstujete a jaký můžete očekávat výsledek. Stanete se více soběstačnými, tvůrčími a pomůžete zachovat rostlinné dědictví a biodiverzitu.

Více o semínkovnách a semenaření naleznete na https://seminkovny.com nebo v knížce Petra Dostálka Semínka z vlastní zahrady, kterou máme k vypůjčení v knihovně. Věříme, že se nám povede cyklus semínkovny udržet a bude nám všem dělat radost a užitek.

Tipy jak semenařit


SEMENAŘENÍ = produkování semen, které se následně mohou opět vysadit v další sezóně.

NA CO SI DÁT POZOR?!!

  1. NESEMENAŘTE SEMENA ZÍSKANÁ Z HYBRIDNÍCH ROSTLIN!
    Hybridní rostliny se označují obvykle značkou F1. V dnešní době tento typ osiva převládá a většina osiva rajčat, paprik, okurek… je hybridních.
    Proč to vadí?
    Protože v přírodě bohužel platí pravidla genetiky: Zkříží-li se dvě odrůdy, má první generace jejich potomků (F1) shodné vlastnosti. Pokud ale tuto generaci dále křížíte, získáte potomstvo (F2), které již nebude ve svých vlastnostech jednotné. Sice je jistá šance, že část semen ponese totožné vlastnosti jako F1 generace, ale zbytek ponese vlastnosti různorodého charakteru, což vůbec nemusí odpovídat vašim potřebám…
    Proto: Semínka z rostlin hybridních, či získaná ze zakoupené zeleniny není vhodné semenařit. Pro semenaření vždy volte odrůdy o nichž s jistotou víte, že nejsou hybridní! Výjimkou může být vámi několik let prověřené osivo, u něhož máte ověřené vždy dobré pěstební výsledky. Nehybridní semena najdete např. u Marka Kvapila (https://permaseminka.cz/), v Culina Botanica (https://shop.culinabotanica.cz/seminka/), ale i v nabídce klasických producentů semen typu Semo.
  2. NESEMENAŘTE SEMENA ZÍSKANÁ Z „VYBĚHLIC“.
    Plodiny jako mrkev jsou záludné, jelikož tvoří semena až v druhém roce (v prvním se tvoří kořen, který se sklízí jako zelenina). Pokud se stane, že mrkev tzv. vyběhne do květu již v prvním roce (nevytvoří kořen ke sklizni), může se leckdo zaradovat, že ušetří čas a sklidí semínka dříve.
    Proč to vadí?
    Semínka z vyběhlic totiž ponesou vlastnosti vyběhlice a s velkou pravděpodobností z nich vyrostou opět vyběhlice. Tudíž nebudou tvořit kořen (v případě mrkve), kvůli němuž plodinu pěstujeme…
    Proto: Předčasně kvetoucí rostliny hoďte na kompost či domácím zvířatům. Nesemenařte ani salát, který jde do květu, aniž by vytvořil listovou růžici.
  3. POZOR NA SEMENAŘENÍ DÝNÍ, CUKET AP.
    Tyto plodiny jsou totiž cizosprašné. Pokud tedy pěstujete vícero odrůd najednou na jednom pozemku, včely přenesou pyl mezi jednotlivými odrůdami.
    Proč to vadí?
    Dojde k nechtěnému křížení a z takových semen vám sice může vyrůst úžasná nová odrůda, ale v 90% budete výsledkem zklamáni, jelikož se „vyředí“ vlastnosti původní odrůdy…
    Proto: Nepodléhejte nadšení, že semenařit dýně a spol je tak snadné. Pro semenaření těchto plodin se používá poměrně jednoduchá metoda, kterou s trochou cviku zvládnete a budete mít jistotu, že ze semen cukety vám nevyroste například  neforemný patison.